קדושת השינה

השבוע באחד הבקרים הקפצתי את הבת 16 שלי לבית ספר.

"אני ממליצה לך ללכת לישון היום בזמן" אמרתי לה ובעודי אומרת את זה נזכרתי, שהיא בכלל הולכת הערב אחרי הצופים לראות מופע מחול של חברות בתל אביב שאמור להסתיים בסביבות 23:00.
אז כמו שהצעתי לא רק שהבנתי שאין סיכוי שהיא תלך לישון בשעה סבירה אלא כבר הבנתי, שגם אני, בתור זו שתצטרך להחזיר אותה מנקודת האיסוף לטרמפ הולכת לישון היום הרבה יותר מאוחר ממה שמתאים לה – נו, טוב, מילא לפחות הילדה הולכת לספוג קצת תרבות:-) 
"את יודעת?" מצאתי את עצמי אומרת לה אחרי שעיבדתי את כל האינפורמציה הזו "אם יש משהו קדוש בעיניי, זה שינה"
אין חכמות, אדם שישן טוב זה משפיע על כל ההתנהלות שלו.
אני יודעת את זה מעצמי. חד משמעית, כשאני ישנה כמו שצריך והיום מבחינתי לישון כמו שצריך זה 7 שעות שינה רצופות, אז אני בן אדם. (פעם הייתי צריכה יותר אבל כן, כנראה שהגיל עושה את שלו)
זה משפיע על הכל... על מצב הרוח שלי, הסבלנות שלי, על החיוביות שלי, על האופטמיות שלי, יכולת ההכלה שלי לעצמי ולאחרים, על הריכוז שלי על החשק שלי ליצור, לעבוד ולבצע משימות, על הנדיבות שלי והיכולת שלי לאהוב וכן גם על העור שלי ועל השיער שלי...
אז ברור שכשאני ישנה כמו שצריך וכל המשתנים האלה מושפעים אז גם האכילה שלי מושפעת מזה והיא מסודרת יותר ופחות אכילה רגשית.

כמה פעמים הייתם עייפים ומצאתם את עצמיכם מחפשים משהו לנשנש? ועדיף שזה יהיה פחממתי ואולי גם מתוק? זה לא קורה סתם, זה קורה כי כשעייפים ולא הולכים לישון בין אם כי פשוט לא מודעים ממש לעייפות, או מתעלמים מימנה, או שזה בשעה שאין לנו אפשרות להניח הכל וללכת לישון או כי ללכת לישון זה משהו שנחשב לא בסדר ושייך רק ל"עצלנים"... אז צריך איך שהוא לשמור על עירנות... אז מה? אז אוכלים.

אני זוכרת שבעבר היתה אצלי לקוחה ודרך יומן האכילה שלה שמנו לב שבצהריים היא מתחילה לנשנש כל מיני מתוקים... עוגיות, שוקולד ועוד עוגיות...
היא מבחינתה פירשה את זה כחוסר בכוח רצון אבל מהר מאוד הבנו יחד שהיא פשוט עייפה. בעולמה לנוח צהריים זה נחשב ממש חטא! אז אחרי שהיא הבינה את זה היא למדה לפרגן לעצמה ולנוח צהריים. לפעמים מספיק להרדם לכמה דקות וזה כבר עושה את שלו.
וחוץ מזה אם כבר הזכרנו כוח רצון? אז ברור, שכשעייפים, הוא נחלש.

אז מי מכם שבלית ברירה נמצא כרגע בשלב בחייו שהלילות הם לא בדיוק לילות, בין אם זה כשיש תינוקות או ילדים קטנים שמתעוררים בלילה... נכון, זה המצב, יחד עם זה תשתדלו לישון כשאפשר, תפרגנו לעצמיכם את זה, תבקשו עזרה אם צריך, כי זה מגיע לכם וזה כל כך משמעותי לאכילה שלכם ובכלל, לרווחה האישית שלכם.

שינה עריבה :-)


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.