זוללי הזמן

לא מזמן נחשפתי למושג "זוללי זמן" כשהכוונה היא לטלפונים, מסכים, מחשב, שיטוט ברשתות חברתיות...מכירים את זה? שאתם שוקעים לתוך המסך של הנייד/ מחשב/ עוברים בין האפליקציות השונות מדפדפים מאחד לשני והזמן... הזמן הולך ונזלל לו. אז פתאום קלטתי כמה המושג "זולל זמן" הזה תקף גם באכילה. כמה פעמים האכילה שלנו היא "זולל זמן" בפני עצמו וזה מצחיק שהדימוי לקוח מעולם האכילה. איך יש סיטואציות שאנחנו מבלי לשים לב פשוט מנשנשים, אוכלים כדי להעביר את הזמן וככה בשקט בשקט זוללים לעצמינו את הזמן. בדרך כלל אנחנו בכלל לא חשים תחושת רעב אבל בלי לחשוב יותר מידיי אנחנו מחליטים להתקין לעצמינו ארוחה, מכינים, יושבים אוכלים גם אם בנחת ובלי למהר או "לזלול" כמו שאומר הדימוי, אבל בפועל, מהות הארוחה היא בעצם לאפשר לנו להימנע/ לדחות מלבצע דברים אחרים שאנחנו צריכים או אפילו רוצים לבצע אבל לא ממש בא לנו עכשיו להתעסק או להתעמק בהם. תוסיפו לזה שתוך כדי האכילה אתם גם צופים בסמארטפון או בכל מסך אחר והרי לכם "זוללי זמן" משובחים:-)
או קי, עכשיו בהנחה שזה קורה, אז מה? אז קודם כל נתחיל מזה שהכל בסדר וכן, גם זה יכול לקרות לנו. אנחנו לא בקטע של לעשות עם האצבע "נו נו נו", לבקר את עצמינו ולעורר רגשות אשם. אז מה כן? אז עכשיו כשהתעוררנו לדבר הזה, יש לנו אפשרות לשים לב, להיות ערים יותר להתנהלות הזו, לדפוס, לאוטומאט ואולי רגע לפני שאנחנו מוצאים את עצמינו מתחילים להתכוונן לאכילה אנחנו יכולים לעצור לשנייה ולברר מי זה זה שרוצה לאכול עכשיו? כמה זה מתוך רעב? או כמה הרצון שלי לאכול בעצם קשור לרצון שלי לדחות דברים אחרים? כמה פשוט באמת בא לי לאכול כדי לא להתעסק בדברים אחרים?
במידה ואתם רעבים, יאללה, לכו על זה, אם התשובה היא שפשוט מתחשק לכם לאכול כדי לא לעשות משהו אחר, אז ישנן כמה אפשרויות, אפשרות אחת, זה להתגבר על הקושי ולפנות ולבצע את המשימה שמימנה ניסיתם "להימלט", אפשרות נוספת היא שתחליטו שעדיין בא לכם "זולל זמן" אבל מסוג אחר, כזה שלא חייב להיות דווקא אכילה, כמו לקרוא חומר מעניין, להקשיב להרצאה, לקרוא ספר, סתם לשבת ולבהות, למדוט, לישון, אולי רק לשתות משהו, או שתצאו להליכה, לריצה, אולי תרקדו, תרכבו על אפניים, תראו פרק מסדרה שאתם אוהבים...
או, שתחליטו שכן, שמה שבא לכם עכשיו זה לאכול, גם אם אתם יודעים בוודאות שבחרתם בו כ" זולל זמן".
בסופו של דבר, הזמן הוא שלכם והבחירה מה תעשו בו....בידכם:-)

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.